Wprowadzenie do projektowania odgromowego budynków w oparciu o podstawową normę odgromową GB50057

May 23, 2022

najnowsze wiadomości o firmie Wprowadzenie do projektowania odgromowego budynków w oparciu o podstawową normę odgromową GB50057

Wprowadzenie do projektowania odgromowego budynków w oparciu o podstawową normę odgromową GB50057

1. W piwnicy lub na parterze budynku obiekty te należy podłączyć do urządzenia odgromowego w celu połączenia ekwipotencjalnego odgromowego.
odpowiedź:
1) Budowa metalowego korpusu.
2) Urządzenie metalowe.
3) Systemy wewnątrzbudynkowe.
4) Rurociągi metalowe wchodzące i wychodzące z budynku.
Analiza pierwszego akapitu art. 4.1.2 GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków”

2. W przypadku pierwszego typu budynków odgromowych, gdy budynki są wyższe niż 30 m, należy zastosować środki zapobiegające uderzeniom bocznym.
odpowiedź:
1) Od 30m wokół budynku należy rozmieścić poziome listwy odgromowe w odstępach nie większych niż 6m i połączyć przewodami odprowadzającymi.
2) Duże metalowe przedmioty, takie jak balustrady, drzwi i okna na ścianach zewnętrznych o długości 30 m i więcej, należy podłączyć do urządzenia odgromowego.
Analiza art. 7 art. 4.2.4 GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków”

3. Jeżeli w budynku odgromowym znajdują się budynki odgromowe pierwszego, drugiego i trzeciego typu, jego klasyfikacja w zakresie ochrony odgromowej i środki ochrony odgromowej powinny być zgodne z tymi przepisami.
odpowiedź:
1) W przypadku, gdy powierzchnia pierwszego typu budynków odgromowych stanowi 30% lub więcej całkowitej powierzchni budynku, jako pierwszy rodzaj budynków odgromowych należy określić budynek.
2) Gdy powierzchnia części budynku odgromowej pierwszego typu stanowi mniej niż 30% całkowitej powierzchni budynku, a powierzchnia części budynku odgromowej drugiego typu stanowi 30% lub więcej całkowitej powierzchni budynku, lub gdy dwa Powierzchnia niektórych budynków odgromowych jest mniejsza niż 30% całkowitej powierzchni budynku, ale suma ich powierzchni jest większa niż 30%, budynek należy określić jako drugi typ budynków odgromowych.Natomiast środki ochrony pierwszego typu budynków odgromowych powinny być podjęte dla ochrony odgromowej indukcyjnej i przeciwprzepięciowej pierwszego typu budynków odgromowych.
3) Gdy suma powierzchni pierwszego i drugiego typu budynków odgromowych jest mniejsza niż 30% całkowitej powierzchni budynku i nie można bezpośrednio uderzyć piorunem, budynek może być określany jako trzeci typ budynków odgromowych;W przypadku ochrony odgromowej indukcji i wtargnięć piorunowych pierwszego i drugiego typu budynków ochrony odgromowej należy zastosować środki ochronne ich odpowiednich kategorii;gdy mogą zostać bezpośrednio uderzone przez piorun, należy zastosować środki ochrony odgromowej zgodnie z ich odpowiednimi kategoriami.
Analiza GB 50057-2010 „Kodeks projektowania budynków odgromowych” 4.5.1

4. Świąteczne latarnie, lotnicze przeszkodowe światła sygnalizacyjne oraz inne urządzenia elektryczne i linie zamocowane na budynkach powinny podejmować odpowiednie środki zapobiegające wtargnięciu przepięć zgodnie z kategorią ochrony odgromowej budynku i powinny być zgodne z tymi przepisami.
odpowiedź:
1) Urządzenia elektryczne bez metalowej obudowy lub osłony z siatki ochronnej powinny znajdować się w zakresie ochrony urządzenia zwodowego.
2) Linia dystrybucyjna wyprowadzona ze skrzynki rozdzielczej powinna być wykonana z rur stalowych.Jeden koniec stalowej rury powinien być podłączony do skrzynki rozdzielczej i linii PE;drugi koniec powinien być podłączony do obudowy i osłony ochronnej sprzętu elektrycznego i powinien być podłączony do znajdującego się w pobliżu odgromnika dachowego.W przypadku, gdy rura stalowa jest rozłączona w środku z powodu osprzętu łączącego, należy przewidzieć zworkę.
3) W skrzynce rozdzielczej po stronie zasilającej wyłącznika należy zainstalować ochronnik przeciwprzepięciowy II klasy, którego poziom ochrony napięciowej nie powinien być większy niż 2,5kV, a nominalną wartość prądu wyładowczego należy określić wg. konkretna sytuacja.
Analiza GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków” 4.5.4

5. Napięcie antydotykowe powinno być zgodne z tymi przepisami.
odpowiedź:
1) Pręty stalowe używane do połączenia metalowej ramy budynku z budynkiem są połączone elektrycznie i składają się z co najmniej 10 kolumn..
2) Rezystywność warstwy wierzchniej w promieniu 3 m od przewodu odprowadzającego nie powinna być mniejsza niż 50 kΩm lub należy ułożyć warstwę asfaltu o grubości 5 cm lub warstwę żwiru o grubości 15 cm.
3) W przypadku odsłoniętych przewodów odprowadzających, przewody poniżej 2,7 m od ziemi należy zaizolować warstwą izolacyjną o rezystancji napięcia udarowego 1,2/50 μs 100 kV lub warstwą polietylenu usieciowanego o grubości co najmniej 3 mm .
4) Użyj poręczy i znaków ostrzegawczych, aby zminimalizować możliwość kontaktu z przewodami odprowadzającymi.
Analiza art. 4.5.6 ust. 1 GB 50057-2010 „Kodeks projektowania budynków w zakresie ochrony odgromowej”

6. Napięcie anty-krokowe powinno spełniać jedno z poniższych wymagań:
odpowiedź:
1) Pręty stalowe używane do połączenia metalowej ramy budynku z budynkiem są połączone elektrycznie i składają się z co najmniej 10 kolumn..
2) Rezystywność warstwy wierzchniej w promieniu 3 m od przewodu odprowadzającego nie powinna być mniejsza niż 50 kΩm lub należy ułożyć warstwę asfaltu o grubości 5 cm lub warstwę żwiru o grubości 15 cm.
3) Użyj uziemiającego urządzenia siatkowego, aby wykonać wyrównanie potencjału na ziemi.
4) Stosuj poręcze i znaki ostrzegawcze, aby zminimalizować możliwość wejścia w ziemię w promieniu 3 m od przewodu odprowadzającego.
Analiza art. 4.5.6 ust. 2 GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków”

7. W przypadku drugiego i trzeciego typu budynków ochrony odgromowej, gdy wielkość izolowanych metalowych obiektów na dachu, które nie są chronione przez urządzenie zwodujące, nie przekracza określonej wartości, dodatkowe środki ochronne mogą nie być wymagane:
odpowiedź:
1) Nie więcej niż 0,3 m nad płaszczyzną dachu.
2) Łączna powierzchnia warstwy górnej nie powinna przekraczać 1,0m2.
3) Długość górnej powierzchni nie może przekraczać 2,0m.
Analiza pierwszego akapitu art. 4.5.7 GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków”

8. Specjalnie ułożony zlew powinien składać się z jednego lub więcej sposobów.
odpowiedź :
1) Niezależne terminale powietrzne.
2) Odgromnik napowietrzny lub siatka odgromowa napowietrzna.
3) Słupy zwodów, listwy zwodów lub siatki zwodów instalowane bezpośrednio na budynkach.
Analiza GB 50057-2010 „Kodeks projektowania budynków odgromowych” 5.2.11

9. Podstawowe przepisy dotyczące ochrony odgromowej przed impulsami elektromagnetycznymi.
odpowiedź:
Gdy skala i konkretna lokalizacja układu elektronicznego nie są znane na etapie projektowania projektu, jeśli przewiduje się, że w przyszłości pojawią się układy elektryczne i elektroniczne wymagające ochrony odgromowej przed impulsami elektromagnetycznymi, metalowe wsporniki, metalowe ramy lub Elementy naturalne, takie jak pręty stalowe z betonu zbrojonego, rury metalowe, systemy uziemienia ochronnego do dystrybucji energii itp. oraz urządzenia odgromowe tworzą system uziemienia, a w razie potrzeby należy osadzać płytki wyrównawcze.
Gdy zasilacz przyjmuje system TN, linie dystrybucji energii i linie rozgałęzione w budynku z głównej skrzynki rozdzielczej budynku muszą korzystać z systemu TN-S.
Analiza GB 50057-2010 „Kodeks projektowania ochrony odgromowej budynków” rozdział 6.1